Žiemojančių gyvūnų kalbos raidos pamoka. GCD santrauka apie ekologiją vidurinėje grupėje

Natalija Smirnova
Rusų liaudies pasakos „Žiemos kvartalai“ skaitymas vyresniojoje grupėje

Tikslas:

Supažindinti vaikus su fantastikos pasauliu.

Užduotys: Tęsti pristatymą Rusų liaudies pasakos, jų žanrinės ypatybės;

Pakartokite kompozicijos elementus pasakos(pradžia, pabaiga);

Išmokite suprasti veikėjų asmenybes pasakos, parašykite aprašą istorija;

Formuoti vaizdingą kalbą, suprasti perkeltines išraiškas.

Išmokykite vaikus suprasti vaizdinį turinį ir idėjas pasakos, pastebėti ir suprasti vaizdingus žodžius ir posakius tekste;

Ugdykite kūrybinę vaizduotę;

Ugdykite meilę Rusų liaudies pasakos.

Padėkite vaikams suprasti frazeologinių vienetų ir patarlių reikšmę.

Preliminarus darbas:

1. Skaityti rusų liaudies pasakas"Princesė varlė", "Sesuo Alionuška ir brolis Ivanuška", "Sivka Burka" ir kt.

2. Pokalbiai šia tema: « Pasaka, pasaka – pokštas, sakyti, kad tai ne pokštas», „Ko tai mus moko pasaka» .

3. Mįslių temomis sprendimas Rusų liaudies pasakos.

4. Įvadas į elementus Rusijos gyvenimas(trobelė, viršutinis kambarys, tvora, kočėlas, šulinys ir kt.)

5 Pasakoja pasakas iš iliustracijų rinkinio

6. Mokomieji žaidimai: „Iš kur mes? pasakos, "Surinkite pasaka» , "Kas pirmiausia, kas tada?"

7. Žodžių žaidimai: „Apibūdink herojų“, „Sužinok pagal aprašymą“

8. Įsiminimas rusų liaudies patarlės ir posakiai.

Medžiagos:

Kolekcija Rusų liaudies pasakos

Iliustracijos skirtos pasaka» Zimovye“, Kam pasaka"Katė, gaidys ir lapė"

Magnetai (žaislai, paveikslėliai)- kiaulė, jautis, gaidys

Pamokos planas

1. Mįslių uždavimas.

Priekyje - snukis, gale - kabliukas,

Viduryje yra nugarėlė, o gale – šereliai.

(kiaulė)

Jis apsirengęs ryškia uniforma, vilioja grožiu.

Dieną – priekabiautojas, ryte – laikrodis.

(Gaidys)

Vidury kiemo – šieno kupeta

Šakės priekyje, šluota gale

(jautis, karvė)

Magnetai su gyvūnais rodomi ant magnetinės lentos

2. Vardas pasakos, kuriame minimi naminiai gyvūnai – gaidys, kiaulė, jautis.

3. Žiūrėti į knygą pasakos

4. Klausimai vaikams:

Ką matote ant viršelio? Ar iš iliustracijų galite atspėti, apie ką ši knyga? Kas čia yra knyga: istorija ar pasaka? Kodėl? Ką reiškia raidės ant viršelio? (knygos pavadinimas, autoriaus pavardė). Šios knygos pavadinimas "Draugystė gyvūnai» - tai kolekcija pasakos. Kas nutiko "kolekcija"? (tai knyga, kurioje ne viena, o kelios pasakos, istorijos, eilėraščiai). Tai Rusų liaudies pasakos. Todėl autoriaus pavardė neįtraukta. Autorius- rusų žmonių. Iliustracijas šiai knygai piešė Ju. Vasnecovas. Kokie gyvūnai pavaizduoti viršelyje? Ar jie laukiniai ar naminiai? Ar miške gali gyventi augintiniai?

5. Pasakos skaitymas« Žiemos namelis gyvūnų

6. Klausimai vaikams:

Ar tikrai girdėjai pasaka? Kaip tu atspėjai? (gyvūnai kalba) . Kaip tai pavadintum pasaka? Pasaka vadinama« Žiemos namelis gyvūnų» . Ką reiškia « žiemos kvartalai» ? (namas žiemai, vieta kur galima žiema, išgyventi žiemą). Išvardykite herojus pasakos. Nuo ko viskas prasidėjo? Kam gyvuliai nusprendė pasistatyti žiemos trobelę? Dirbti su pasenę žodžiai» žiemos kvartalai", "ešerys", "pjaunant trobelę". Kaip jie jį pastatė? Kas ką padarė? (Vaikai kartoja žodžius iš teksto. Pažvelkime į iliustraciją, kaip jie žiemojo.

Kas nutiko vieną dieną? Ką padėjo gyvūnams pabėgti? (vilkas išsigando). Mes apsidžiaugėme gyvūnai kad viskas baigėsi gerai. Gaidys vaikščiojo ypač išdidžiai, pavaizduokime jį.

7. Kūno kultūros minutė "Gražus gaidys"

O, gražuolis gaidys,

Viršuje yra šukos,

Po snapu yra barzda,

Labai išdidi eisena.

Pakelia letenas aukštyn.

Svarbiai linkteli galva.

Gaidys atsikelia anksčiau už visus kitus,

Auštant garsiai dainuoja:

Ku-ka-re-ku!

8. Iliustracijų nagrinėjimas. Kuris yra papildomas?

9. Patarlės ir posakiai apie pasakos.

Greitai pasaka atsiskleidžia, bet tai nebus padaryta greitai.

Želė krantai, upės su (pieno).

Tai skirta tau pasaka, o aš mezgu beigelius.

(Nei viduje pasaka) pasakyti, nerašyti tušinuku.

Pasaka, pasaka – pokštas, sakyti, kad tai ne pokštas

10. Kuri patarlė tinka pasaka?

Be vargo nepažinsi savo draugo.

Grikių košė – mūsų mama, o ruginė duona – brangus tėvelis.

„Sutikimo bandoje net vilkas nėra baisus, o drąsa stipresnė už sienas ir bokštus“.

Yra patarlė Kalnų krištolas turi dideles akis. Kaip tu tai supranti? (Baisu, kai nežinai tiesos; dėl baimės viskas atrodo perdėta ir baisu). Apie ką galite tai pasakyti? pasakyti? (apie vilką).

11. Nuo ko Susipažinome per rusų liaudies pasaką?

Ar norėtumėte ir toliau su tuo susipažinti pasaka?

Kuris herojus iš to pasakos, kuriomis norėtum būti?

Vakare žaisime tai pasaką ir nupieškite žiemos trobelę. Aš paruošiau jums namų trafaretus, o jūs užbaigsite detales. (vamzdis, langai, durys) ir papuošti trobelę.

Supažindinti vaikus su fantastikos pasauliu.

Toliau lavinti knygų žiūrėjimo įgūdžius;

Išmokti nustatyti kūrinio žanrą;

Padėti suprasti vaizdinį patarlių turinį;

Ugdyti emocinį pasakos turinio suvokimą.

Pamokos eiga:

Galimybės kūrimas

Vaikinai, ar jums patinka keliauti? Šiandien siūlau nuvykti į Knigogradą. Kaip manote, kas ten gyvena? (knygos) Pasukite į kairę, atsidursite Knygų miestelyje. Štai esame Knigograde, kur gyvena daugybė įvairių žanrų knygų. Kokius literatūros žanrus žinote? (pasakos, pasakojimai, eilėraščiai). Stebuklinga knyga pasakys, kokį literatūros žanrą sutiksime šiandien. Mokytojas išima didelę dėžutę „knygai“ ir sako: „Viena, du, trys, stebuklinga knyga, duok mums ką nors!

Pasiruošimas suvokimui

Mokytoja iš dėžutės išima vaikišką knygelę. Ką matote ant viršelio? Ar iš iliustracijų galite atspėti, apie ką ši knyga? Kas yra šioje knygoje: istorija ar pasaka? Kodėl? Ką reiškia raidės ant viršelio? (knygos pavadinimas, autoriaus pavardė). Šios knygos pavadinimas „Gyvūnų draugystė“ yra pasakų rinkinys. Kas yra "kolekcija"? (tai knyga su ne viena, o keliomis pasakomis, pasakojimais, eilėraščiais). Autoriaus pavardės čia nėra, o kodėl, sužinosime pažvelgę ​​į galinį viršelį. Čia yra daugiau informacijos apie knygą: Tai rusų liaudies pasakos. Todėl autoriaus pavardė neįtraukta. Autorius – Rusijos žmonės. Iliustracijas šiai knygai piešė Ju. Vasnecovas. Kokie gyvūnai pavaizduoti viršelyje? Ar jie laukiniai ar naminiai? Ar miške gali gyventi augintiniai? Klausykite, kas atsitiko miške su naminiais gyvūnais. (Mokytojas skaito pasaką).

Suvokimo lygio nustatymas

Ar tikrai girdėjote pasaką? Kaip tu atspėjai? (gyvūnai kalba). Kaip pavadintumėte šią pasaką? Pasaka vadinasi „Žiemos namelis gyvūnų“. Ką reiškia "žiemos namelis"? (namas žiemai, vieta, kur galima peržiemoti, išgyventi žiemą). Nuo ko viskas prasidėjo? Pažymėkime gyvūnus geometrinėmis figūromis. (Mokytojas priešais vaikus dėlioja įvairių spalvų ir dydžių geometrines figūras). Kokia figūra pavaizduos jautį? avinas? katė? Gaidys? Kodėl gyvūnai nusprendė žiemoti? Kaip jie jį pastatė? Kas ką padarė? (Vaikai kartoja žodžius iš teksto ir prie geometrinių formų prisega rąsto, medžio drožlių, plytų, samanų, stogo atvaizdą). Pažiūrėkime į iliustraciją, kaip jie praleido žiemą. Kas nutiko vieną dieną? Kas padėjo gyvūnams pabėgti? (vilkas išsigando). Gyvūnai džiaugėsi, kad viskas baigėsi gerai. Gaidys vaikščiojo ypač išdidžiai, pavaizduokime jį.

Kūno kultūros pamoka „Gražus gaidys“

O, gražuolis gaidys,

Viršuje yra šukos,

Po snapu yra barzda,

Labai išdidi eisena.

Pakelia letenas aukštyn.

Svarbiai linkteli galva.

Gaidys atsikelia anksčiau už visus kitus,

Auštant garsiai dainuoja: Ku-ka-re-ku!

Pokalbio tęsinys, patarlės paaiškinimas

Yra patarlė: „Krinijos turi dideles akis“. Kaip tu tai supranti? (Baisu, kai nežinai tiesos; dėl baimės viskas atrodo perdėta ir baisu). Apie ką tu gali tai pasakyti? (apie vilką). Klausyk tai dar kartą. Kas pavaizduos, kaip rėkė avinas? Kaip jis supyko baisiu balsu? (gaidys, katė, jautis, kiaulė). Vaikai apsimeta.

Pamokos santrauka:

Su kokia rusų liaudies pasaka susipažinome? Ar norėtumėte tęsti pažintį su šia pasaka? Kuriuo šios pasakos herojumi norėtum būti? Vakare vaidinsime šią pasaką ir piešime žiemos trobelę. Paruošiau Jums namelių trafaretus, o Jūs sukomplektuosite detales (vamzdis, langai, durys) ir papuošite trobelę.

Olga Tyumentseva
Edukacinių užsiėmimų, skirtų kalbėjimui vidurinėje grupėje, santrauka. Skaityti pasaką „Žiemos kvartalai gyvūnų“

Tikslas: stiprinti vaikų domėjimąsi grožine literatūra.

Užduotys:

1. Švietimas:

Toliau mokyti klausytis meno kūrinio, vertinti veikėjų elgesį;

Ugdyti gebėjimą atsakyti į klausimus ir palaikyti pokalbį;

Aktyvinti vaikų žodyną: žiemos trobelė, nupjauti trobelę, pjauti stulpus, suplėšyti medžio drožles, užklijuoti sienas;

Praturtinkite vaikų žodyną: „Baimė turi dideles akis“.

Padėti suprasti vaizdinį patarlių turinį;

2. Vystymasis:

Ugdyti dėmesį ir monologinę kalbą;

Ugdykite vizualinį suvokimą

3. Švietimas:

Ugdyti vaikų susidomėjimą grožinės literatūros kūrinių skaitymu ir norą atidžiai klausytis.

Medžiaga: skrynia, knyga „Žiemos kvartalai gyvūnų“, magnetofonas, muzikos įrašai „Pasaka“, „Magija“, garvežio garsai, gyvūnų muzika, pristatymas pasakai.

Preliminarus darbas: Pasakos „Žiemos kvartalai gyvūnų“ įvadas, kiekvieno herojaus išskirtinių bruožų aptarimas.

1. Susidomėjimo skatinimas(staigmenos akimirka)

(vaikai į grupę įeina pagal muziką „Pasaka“)

Vaikinai, ar jums patinka keliauti? Šiandien kviečiu eiti į pasaką. Bet kaip mes ten eisime? Kaip mes į jį patenkame? (traukiniu, lėktuvu, laivu, autobusu, garvežiu ir kt.)

O gal galime pastatyti stebuklingą lokomotyvą, kuris gali mus nuvežti?

Akomponuojant nuotaikingai muzikai, vaikinai, imdami vienas kitam už pečių, „sukonstruoja“ garvežį ir nuvažiuoja. Sustoję jie užsimerkia ir vienbalsiai sako: „Vienas, du, trys, patek į pasaką“.

Štai mes esame pasakoje. Bet kuri? Žinai („Gyvūnų žiemos kvartalai“)

Norėdami tai sužinoti, pabandykite atspėti mįsles:

1. Rožinė nugara, šereliai nugaroje, užkabinta uodega ir snukis ant nosies?

2. Didelis, raguotas, briedis, uodega kaip panika?

3. Turi uodegą su raštais, o batus su atšaka, anksti keliasi, garsiai dainuoja dainas?

4. Minkštos letenėlės, braškančios letenėlės, lengvai vaikšto, mėgsta pieną?

5. Ar jis dėvi kailinius ir karštu, ir šaltu oru?

6. Kas šaltą žiemą vaikšto per mišką alkanas?

Puiku, tu įminei visas mano mįsles. Ar sužinojote, iš kurios pasakos yra herojai (atsakymai)

2. Pasiruošimas suvokimui

(Skamba „Magic“ muzika)

Vaikinai, ar girdite muziką? Įdomu, iš kur ji?

Vaikinai, pažiūrėkite, čia yra stebuklinga skrynia. Kas viduje? (Mokytojas išima skrynią). Sako žodžius:

Vienas, du, trys, stebuklinga krūtinė,

Duok mums ką nors!

(Mokytojas išima iš krūtinės vaikišką knygelę)

Vaikinai, kas tai yra? (knyga) Ką su ja daryti (skaityti)

(Vaikai sėdi puslankiu.)

3. Pasakos „Žiemos kvartalai gyvūnų“ skaitymas(skaitant pasaką, rodomos IKT iliustracijos)

Apie ką ši istorija? (apie tai, kaip gyvūnai statė žiemos trobelę)

Kaip supratote, ką reiškia žodis „žiemos trobelė“? (namas)

Kodėl gyvūnai pasistatė namą? (gyventi, žiema)

Kas ką padarė?

(jautis „kirto stulpus“ - išlygino rąstus;

avinas „ištraukė medžio drožles“ - smulkiai susmulkintą medieną į drožles;

kiaulė „minkė molį“ ir klojo plytas;

katė nešė samanas, „užtaisė sienas“ - užkimšo plyšius sienose;

gaidys uždengė stogą.)

Ką reiškia „nugriauti trobelę“? (pastatyti namą)

Kas nutiko vieną dieną? (vilkai atėjo)

Kaip gyvūnams pavyko pabėgti? (gyvūnai gąsdino vilkus)

Ar tau patiko pasaka?

Gyvūnai džiaugėsi, kad pabėgo nuo vilko ir iš džiaugsmo išsiuntė linksmintis ir šokti. Vaikinai, džiaukimės gyvūnais ir šiek tiek pašokime.

4. Kūno kultūra – šokis(vaikai atlieka judesius pagal muziką)

5. Patarlės paaiškinimas, pokalbio tęsinys.

Yra patarlė: „Baimė turi dideles akis“, kaip tai suprasti? (Baisu, kai nežinai tiesos; dėl baimės viskas atrodo perdėta ir baisu).

Apie ką tai galima pasakyti mūsų pasakoje? (apie vilką)

Ką pamatė vilkas?

Skaitysiu apie tai dar kartą (vėl skaitome pasaką, ištrauką apie vilką)

Taigi, vaikinai, nebijokite to, ko iš tikrųjų nėra.

Na, vaikinai, mes aplankėme pasaką, skaitėme pasaką, o dabar laikas mums grįžti į darželį.

Užmerkkime akis ir ištarkime žodžius: „Viena, du, trys, išeik iš pasakos“.

(Statomas garvežys, ant kurio vaikinai grįžta į grupę.)

6. Pamokos santrauka.

Vaikinai, prisiminkime, kur buvome šiandien? (pasakoje) Ką tu padarei? (skaityti pasaką) Kokią pasaką skaitėte? („Gyvūnų žiemos kvartalai“) Kam reikalingos knygos? (sužinoti daug naujų ir įdomių dalykų) Ar jums patiko šiandien keliauti? Ar buvo sunku atsakyti į klausimus? Kodėl?

(Apibendrina mokytojas)

Jei patiko, pasiimk knygą su šypsenėle. Jei jums tai nepatinka, paimkite liūdną jaustuką (vaikai ima jaustukus ir paaiškina savo pasirinkimą).

Tema: „Laukinių gyvūnų žiemos kvartalai“

Tikslas: Supažindinti vaikus su laukinių gyvūnų gyvenimu miške žiemą.

Tikslai: ugdyti gebėjimą atpažinti ir apibūdinti gyvūnų išorinės išvaizdos ypatumus ir jų gyvenimo būdą.

Padėti aplinkosauginio švietimo pagrindus

Suaktyvinkite vaikų veiklą fiziniais pratimais

Ugdyti rūpestingą požiūrį į gamtą, gerumo, priklausymo jausmą, empatiją viskam, kas gyva.

Pamokos eiga

Skamba Sviridovo muzika „Troika“. Jo fone mokytoja skaito Marinos Serovos eilėraštį „Žiema“.

Sniegas, sniego gniūžtė lekia, sukasi. Ką tu mums šnibždi, žiema? Tu skrendi kaip paukštis: plunksnos liejasi iš tavo sparno.

Visi takai ir takai padengti baltais pūkais, o stiklas taip nuostabiai išmargintas šerkšnu!

Mokytoja kviečia vaikus pasivaikščioti po žiemos mišką. Proskynoje vaikus pasitinka Senis Lesovičokas, užduodantis mįsles apie gyvūnus:

Kas iš aukštų pušų metė į vaikus kankorėžį? (voverė).

Jis mėgsta kriaušes ir medų ir, kaip teigiama, turi smaližius, taip pat galiu pasakyti, kad jam labai patinka miegoti. (turėti).

Piktas liestis gyvena miško pamiškėje.Spyglių daug, bet nei vieno siūlo (ežiukas).

Raudonplaukė, pūkuota uodega, gyvena miške po krūmu (lapė).

Kas šaltą žiemą vaikšto piktas ir alkanas? (vilkas).

Vasarą balta, žiemą pilka? (kiškis).

Fiziniai pratimai: „Pasivaikščiojimas žiemos miške“.

Mes atvykome į žiemos mišką! Aplink tiek daug stebuklų!Dešinėje beržas kailiniais,kairėje į mus žiūri eglutė.Danguje sukasi snaigės. Ir jie tyliai atsigula ant žemės.Taigi zuikis šuoliavo kartu. Pabėgo nuo lapės.Tai sėlina pilkas vilkas,Jis ieško grobio.Dabar visi pasislėpsime! Tada jis mūsų neras!Tik lokys miega odoje ir miegos visą žiemą.

Lėlių vaidinimas: Miško gyvūnai – lėlės sutinka vaikus proskynoje ir pasakoja, kaip jie žiemoja.

Voverė: Aš esu voverė, linksmas gyvūnas. Šokinėti ir šokinėti per medžius. O žiemą persirengiu, persirengiu pilku kailiniu. Reikia mažiau šokinėti ir šuoliuoti, reikia tausoti jėgas. Visą rudenį šiltinau įdubą: nešiau ten pūkus, šiaudus. Pasiruošiau atsargų žiemai: grybų, riešutų, uogų, kad žiemą neliktų alkanas. Kur galiu gauti maisto šaltyje? Voverei sunku žiemoti... Kai žiema ilga, kai sninga, kai būna stiprus šalnas, tada šoku pas žmones, ieškau pas juos pagalbos.

Ežiukas: Žiemą kietai miegu, palaidotas šiltoje duobėje. Nuo rudens ruošiu atsargas: prisikaupiau grybų ir uogų. Jis sunkiai dirbo ir nebuvo tingus! Jie mane pažadino ir pakvietė pas jus, vaikinai, papasakoti viską apie save. Pašaukčiau čia lokį, bet jis kietai miega savo guolyje ir jo negalima pažadinti. Nuo rudens jis kaupė riebalus, daug valgė ir gėrė. Žiemą su meška dirbame tą patį darbą: ramiai miegoti ir laukti pavasario.

Kiškis: Aš esu kiškis! Papasakosiu, kaip aš gyvenu miške. Iki žiemos, vaikinai, jis tapo baltas ir apsivilko naują kailinį. Atsisėsiu po krūmu, pasislėpsiu po pušimi. Miško žvėris manęs nepamatys, neatpažins. Nors nesu bailys, bet bijau visko, visko. Žiemą gali būti labai sunku, kai yra stiprus šalnas ir trūksta maisto. O aš valgau žievę, šaldytas uogas. Tai, ką kiškis ras po sniegu, jam bus naudinga. Nežeisk zuikių, geriau padėk jiems. Kur taupyti maistą, negąsdink, nevažiuok.

Lapė: Aš nebijau žiemos! Apsirengiu šiltu kailiniu. Uodega tokia graži, man pačiai patinka! Aš gyvenu duobėje. Ten miegu, pailsiu, o tada pradedu medžioti. Ieškau lauko pelės ar kažkokio gyvo padaro. Noriu sugauti kiškį, bet negaliu jo pasivyti. Tikriausiai mažai kas apie tai žino, bet man ir žiemą sunku. Kartais bėgioju visą dieną, bet maisto nėra.

Senis - Lesovichokas kalba apie vilką: Ir yra miško tikintysis, jis, vaikinai, yra labai piktas. Tu jo net nebuvai sutikusi, tu jo bijotum. Atspėk! Tai yra vilkas. Aš jums pasakysiu, kaip jis žiemoja miške. Vilkai vaikšto ne vieni, jie klajoja būriais, pilki, liekni, alkani ir pikti. Naktimis jie garsiai kaukia, net baisu gyvūnams. Geriau su jais nesusidurti, reikia jų saugotis. Bet vilkui žiemą sunku, trūksta maisto ir jis badauja. Senis - Lesovichok kreipiasi į vaikinus:

Dabar pažaiskime žaidimą „Pamaitink gyvūnus ir paukščius“. Šiame Wonderful maišelyje yra maistas gyvūnams ir paukščiams (grūdai, riešutai, medus, sūris, morkos, obuoliai ir kt.) Turite liesdami pajusti, koks tai maistas ir kam jis skirtas. Jie prieina prie žaislų ir duoda jiems skanėstų.

Žaidimas: „Paskambink man maloniai“. Vaikinai, ar matote, kokie laimingi miško gyventojai? Vadinkime juos meiliai.

Rodau į žaislą ir suteikiu jam pavadinimą, o vaikai formuoja mažybinius meilės žodžius.

Voverė - voverė, pelėda - pelėda, meška - meška, lapė - lapė, kiškis - zuikis ir tt Senis-Lesovichokas: Vaikai, ar galite parodyti man ant pirštų vilką, voverę, meškos jauniklį? Gerai, parodyk.

Pirštų gimnastika. (vaikai pirštais vaizduoja miško gyventojus).

Padovanokime miško gyventojams jų portretus. ŽAIDIMAS: „Sulankstykite atviruką“. Du vaikai stovi ant flanelgrafo prie lentos, o likusieji prie stalų dėlioja iškarpytas dėliones su gyvūnų ir paukščių atvaizdais.

Dabar pažaiskime žaidimą: „Vienas – daug.“ Aš paukščius ir gyvūnus vadinu vienaskaita, o jus – daugiskaita.

Vilkas – vilkai, ežiukas – ežiukai, šernas – šernai. Briedis – briedis, snapas – straubliukas, bukas – bukas ir kt.

Senis - Lesovichokas supažindina vaikus su patarlėmis apie gamtą:

Saugokite paukščius ir gyvūnus ir visada jiems padėkite!

Kas niokoja gamtą, nemyli savo žemės.

Kas moka būti geras, tas sugebės saugoti ir mylėti gamtą.

Pedagogas: Mūsų pasivaikščiojimas po žiemos mišką baigėsi. Kokius miško gyvūnus šiandien sužinojome apie žiemavietes? Kaip jie gyvena miške žiemą? Kaip turėtume santykiauti su mus supančia gamta, laukiniais gyvūnais, paukščiais?

Vaikai atsisveikina su gyvūnais ir išeina.

Tiesioginės edukacinės veiklos (DEA) suvestinės tikslas – susipažinti su gamtine aplinka vidurinėje grupėje „Žiemos kvartalai“

Tikslas:įtvirtinti vaikų žinias apie tai, kaip žiemoja laukiniai gyvūnai.

Užduotys:
1. Stiprinti garsų [s], [w] tarimą;
2. toliau atpažinti ir pavadinti gyvūnų jauniklius;
3. ugdyti smalsumą ir domėjimąsi gimtojo krašto gamta.

Vaikinai, šiandien mes važiuosime į žiemos mišką traukiniu. Tu esi pasiruošęs?
(Vaikai tampa „traukiniu“ ir eina per grupę, sustodami prie kėdžių)
- Štai ir mes! O miške šalta, vėjas švilpia: P-S-S...
Vėjas švilpia ir medžiai ošia: š-š-š...
(Vaikai garsus kartoja paskui mokytoją).

Mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į artikuliaciją ir tarimą.
- Vaikinai, atsisėskite ant „kelmų“ (kėdžių), pailsėkime nuo kelio.
– Vaikinai, prisiminkime, kokie laukiniai gyvūnai gyvena miške? Žaiskime žaidimą „Pavadink kūdikį“. Aš parodysiu gyvūną, o jūs vadinsite juos kūdikiais. Šauniai padirbėta!
– Žiemos miške šalta. Sušildykime save!

Fizminutka

Vienas du trys keturi Penki,
Eikime pasivaikščioti į žiemos mišką.
Kiškis, vilkas, lapė nemiega,
O meškos vis dar knarkia.
Ežiukas knarkia savo skylėje,
O barsukas miega visą žiemą.
Paukščiai dainuoja dainas,
Voverės gyvena laimingai!

O, vaikai, čia kažkas slepiasi! Taip, tai zuikis! Kodėl tu toks liūdnas? (Kiškis kažką šnabžda mokytojui).
Vaikinai, pasirodo, kad zuikis ketino aplankyti savo draugą voveraitę, ir jis pasiklydo. Ir jis nežino, kur jo ieškoti, kur jis gyvena.
- Neverk, zuikuti, mes tau padėsime. Turime nuotraukų, iš kurių tikrai sužinosime, kur gyvena tavo draugas.
Mokytojas parodo duobės nuotrauką.
– Gal čia gyvena voveraitė? (Ne, čia yra duobė, ten gyvena lokys). Ką lokys veikia savo guolyje žiemą? (Miega). Ką valgo lokys? (Su savo riebalų atsargomis, kurias jis sukaupė per vasarą). Kada pabus lokys? (Pavasarį).

Mokytojas parodo vilkų guolio nuotrauką.
– Gal čia gyvena voveraitė? Kas čia gyvena? (Vilkas). Kaip vadinasi vilkų namai? (Lair). Ką meška valgo žiemą? (medžioja smulkius žvėris, paukščius, vagia gyvus iš žmogaus namų). Vaikinai, vilkai gyvena ir medžioja būriais.
Mokytojas parodo medžio su įduba paveikslėlį.
- Kas čia gyvena? (Voverė). Kaip vadinasi voverės namai? (Tuščiaviduriai).

Ką ji valgo žiemą? (Grybų ir uogų atsargos). Vaikinai, kodėl manote, kad voverė žiemą nesušąla savo namuose? (Jis izoliuoja savo įdubą, uždaro dureles kamščiu.) Ar žinai, kokių priešų turi voverė? (Kiaunė, pelėda, šeškas). Ir štai tavo mažoji voveraitė!
- Vaikinai, pažaiskime:

Vaikščiokime kaip lokiai.
Pavirskime lape.
O dabar esame pilkieji vilkai.
Kaip zuikiai šokinėja?

Ir mūsų zuikiui kažkodėl vėl liūdna. Supyko, nes apie visus pasakojo, bet jį pamiršo, jis irgi miško gyventojas.
- Vaikinai, kaip kiškis ruošiasi žiemai? (Pakeičia kailinį). Kur jis gyvena? (slepiasi sniego pusnyse). Ką jis valgo? (medžių žievė, šakelės).
- Ir dar kai ką papasakosiu apie zuikį.

Kiškis turi daug priešų, todėl gamta jam padovanojo labai jautrias, neįprastas ausis. Jie pasisuka į priekį, į šoną ir net atgal.

Kad pabėgtų nuo priešų per sniego pusnis ir neiškristų, užpakalinės kojos apaugusios tankiais pūkuotais plaukais, o per sniegą laksto kaip ant slidžių. Kiškis taip pat naudoja užpakalines kojas, kad kovotų su priešais ir apsaugotų savo jauniklius. Jis guli ant nugaros ir visus daužo letenomis.

Mūsų pasivaikščiojimas baigėsi, laikas mums grįžti į darželį. Sėskime į savo traukinį ir eikime!

Sevruk Liudmila Yaroslavovna, MBDOU "Vaikų darželis Nr. 42" mokytoja, Syktyvkaras

Norėdami atsisiųsti medžiagą arba!