Scenarij kviza "moja Rusija je moja zemlja". natječaj: "Stranice vojničke slave"

Cilj.

Odgajati kod djece interes za povijest svoje male domovine i zemlje, za narodne tradicije; usaditi osjećaj ljubavi i domoljublja.

Zadaci.

Proširite dječje razumijevanje simbola države, okruga. Konsolidirati znanje o značajkama flore i faune Yamala. Razvijati dijaloški govor djece, obogaćivati ​​njihov rječnik. Formirati osjećaj samopouzdanja, naučiti uskladiti svoje postupke s postupcima drugih sudionika u igri.

Oprema: prijenosna ploča, štafelaji, stolovi, računalo.

Materijal: slajd prezentacija, fotografije znamenitosti okruga, grada, semafor.

predradnje: razgovori, upoznavanje s državnim simbolima, gledanje ilustracija, čitanje fikcije, pamćenje izreka i poslovica o domovini.

Napredak igre

Vodeći:

Bok dečki. Drago nam je što vas možemo pozdraviti u intelektualnoj igri "O domovini - znamo sve." U njemu sudjeluju dvije ekipe: "Sidro" i "Zastava".

Poželimo dobrodošlicu našim članovima.

Pravila naše igre.

Timovi će naizmjenično postavljati pitanja. Za svaki točan odgovor tim će dobiti simboličnu značku. Ako tim ne zna odgovor, pitanje ide drugom timu.

Za ocjenjivanje natječaja potrebno je izabrati žiri.

Predstavljanje žirija.

Crtati.

Vodeći:

Kapetane, dođite

Što vidiš, reci mi. (ikona)

Domaćin skriva bedž iza leđa. (Kapetani moraju pogoditi u kojoj je ruci značka. Ekipa koja je pogodi ide prva.)

Zagrijati se.

Vodeći:

Kako od milja Rusi zovu Rusiju? (Rusija - majka).

Ljudi su smislili mnoge poslovice i izreke o Rusiji.

Prisjetite se i nazovite poznate poslovice i izreke o domovini.

Na primjer:

1. Voljena domovina – mila majko.

2. Čovjek bez domovine je kao čovjek bez pjesme.

3. Čovjek ima jednu majku, ima jednu domovinu.

4. Nema ništa ljepše na svijetu od naše Domovine.

ja okrugla.

1. Koji su glavni simboli naše zemlje (grb, zastava, himna)

2. Koja je glavna boja grba Rusije? (Crvena) (video odgovor)

Video pitanja:

3. Koja je ptica prikazana na grbu Rusije? (orao, zmaj, sup, suri orao)

4. Tko je prikazan na grbu Rusije? (Suvorov, Kutuzov, Jurja Pobjedonosca, Lenjin.)

Natjecanje kapetana.

1. Rasporedite boje ruske zastave pravilnim redoslijedom odozdo prema gore.

(crvena, plava, bijela) (video odgovor)

Vodeći:

Svoju domovinu zovemo majkom, jer nas je svojim vodama zadojila, svom jeziku nas naučila, kao što majka čuva, čuva nas od neprijatelja. "Majka i domovina su vrlo slične", postoji takva pjesma.

Glazbeni predah "Majka i domovina"

II kolo.

1. U kojoj županiji živimo? (YNAO, Khanty-Mansiysk Autonomous Okrug, Chukotka Autonomous Okrug, Komi-Permesky Okrug) (Naš Okrug puni 81 godinu ove godine)

2. Koji se sjeverni gradovi nalaze u našem okrugu YANA? (Salekhard, Labytnangi, Priuralsk, Noyabrsk, Novy Urengoy, Nadym, Gubkinsky, Muravlenko, Purovsk, Krasnoselkupsk, Tazovsk).

3. Navedite glavni grad YNAO. (Salekhard)

4. Kako se u stara vremena zvao Salehard? (Obdorsk, Krasnogorsk, Primorsk, Pjatigorsk)

III kolo.

1. Koji autohtoni sjeverni narodi nastanjuju Jamalo-Nenecki autonomni okrug? (Hanti, Mansi, Nenci, Selkupi)

2. Koja su glavna zanimanja autohtonih naroda Sjevera (stočarstvo, uzgoj sobova, ribolov.)

Video pitanja:

3. Koje grabežljive životinje krase grb Yamala (lisice, vukovi, medvjedi, arktičke lisice)

4. Što je glavno bogatstvo našeg kraja? (zlato, nafta, ugljen, smaragdi)

Mobilna igra "Potoci i jezera"

IV kolo.

Video pitanja:

1. Kako se zove ženska odjeća autohtonih naroda Yamala? (haljina, žaba, kimono)

2. Kako se zove muška odjeća autohtonih naroda Yamala? (malica, bunda, štepana jakna)

3. Kako se zove lako prenosiva nastamba domorodačkih naroda Yamala? (kuća, koliba, prijatelj, jurta)

4. Kako se zovu lake saonice starosjedilačkih naroda Sjevera za prijevoz robe? (kolica, kola, saonice, kola)

Glazbena igra "Tko će prije sagraditi drugara?"

V krug.

Video pitanja:

1. Koje je najduže doba godine na sjeveru (zima)

2. Koja crnogorica ima najhranjivije orašaste plodove? (bor, jela, cedar, smreka)

3. Imenuj pticu koja mijenja perje za zimu (sova, jarebica, tetrijeb, tetrijeb)

4. Kakva bobica raste u močvari? (jagoda, malina, brusnica, jagoda)

Bodovanje.

Nagrađivanje.

Reference:

  1. Vasin Yu.Sh., Efremov F.V., Stepanova G.A. Igre, natjecanja i izvorne tjelesne vježbe naroda sjevera. Iz "Zavoda za usavršavanje i razvoj područja obrazovanja", 2003.
  2. Danilina G. N. Predškolac - o povijesti i kulturi Rusije. – M.: ARKTI, 2003.
  3. Kondrykinskaya L. A. Gdje počinje domovina? – M.: Sfera, 2004.
  4. Kulemizin V. M. Upoznajte Hantije. - Novosibirsk, 1992.

Natrag naprijed

Pažnja! Pregled slajdova je samo u informativne svrhe i možda ne predstavlja puni opseg prezentacije. Ako ste zainteresirani za ovaj rad, preuzmite punu verziju.

Svrha sata: formirati kod učenika želju da saznaju više o svojoj domovini.

Ciljevi lekcije:

  • Da predstavimo Mihaila Volkova, pronalazača ugljena.
  • Razvijati pažnju, mišljenje, govor, pamćenje, sposobnost rada na karti.
  • Doprinijeti formiranju osjećaja ponosa u svojoj zemlji.
  • Gajiti ljubav prema svom kraju, interes za učenjem novog, neotkrivenog.
  • Razvijati sposobnost timskog i samostalnog rada.

Oprema:

Karta regije Kemerovo, karta Rusije, kartice sa zadacima za kviz, poslovice, prezentacija, ugljen, globus, žetoni u 3 boje, omotnice sa zadacima.

Napredak lekcije

I. Organizacijski trenutak.

II. Uvodni govor.

- Danas na satu učionice igrat ćemo kviz, a o kojoj temi odlučite malo kasnije.

– Svi smo mi Rusi. Zašto?

Kako glasi puni naziv naše zemlje? (Ruska Federacija)

Na kojem se kontinentu nalazi Rusija? Prikaži na globusu.

– Granicu Rusije, državu u kojoj živimo, pokazati na fizičkoj karti Rusije.

- Koji je grad glavni grad Rusije? (Moskva - slajd) (pokaži na karti)

- Tko je predsjednik Rusije? (Medvedev Dmitrij Anatoljevič - slajd)

(Vladimir Vladimirovič Putin - premijer Ruske Federacije - slajd)

- Rusija je ogromna zemlja s raznolikom prirodom, bogatim mineralnim resursima, vrijednim i talentiranim ljudima koji je nastanjuju.

- U velikoj zemlji svaki čovjek ima svoj omiljeni kutak - ulicu, selo, grad, kuću u kojoj je rođen i odrastao. Svaki čovjek ima svoju domovinu i svi je vole. Ovo je njegov mali dom. I od mnogih takvih malih zavičajnih kutaka sastoji se naša velika zajednička velika domovina Rusija. Svaki čovjek voli svoju zemlju. A voljeti svoju domovinu znači živjeti jedan život s njom.

- Vjerojatno za svakoga od nas postoji kutak koji mu je najdraži. Ovo je mjesto gdje smo ti i ja rođeni, odrastamo i ovo je naša mala domovina.

- Koji kutak zemlje, koji kutak Rusije možemo nazvati svojom malom domovinom, svojim domom? (regija Kemerovo)

- Zašto?

III. Poruka o temi lekcije.

– Danas ćemo provjeriti koliko se dobro sjećate o regiji Kemerovo o čemu smo razgovarali u izvannastavnim aktivnostima i naučiti nešto novo.

IV. Podjela u grupe.

(Podijelite se u 3 tima prema boji žetona).

Nismo se bez veze podijelili u grupe. Uostalom, naš sat će se održati u obliku kviza

(Kapetani su izabrani, imena timova su izmišljena).

V. Kviz

(Za opća pitanja izdaje se žeton koji se zatim mijenja za bodove: 3 žetona - 1 bod)

- Budući da je kviz posvećen regiji Kemerovo, onda će sva pitanja biti vezana uz gradivo koje smo proučavali u regiji Kemerovo.

1) Opća pitanja.

- Na koja 2 dijela je podijeljen kontinent Euroazija? (za Europu i Aziju)

- Uz pomoć čega je podjela kontinenta Euroazije? (Uralske planine)

- Pokažite na karti europski dio Rusije, azijski dio Rusije.

- U kojem se od ova 2 dijela nalazi regija Kemerovo?

(Zauzima jugoistočni dio Zapadnog Sibira u porječju rijeke Tom)

– Pokaži Kemerovsku oblast na karti Rusije.

- Koji će organ ljudskog tijela nalikovati konturi granica naše regije?

"Ako pogledate kartu Kuzbasa, na njoj su naznačene konture srca" (slajd)

Gotovo u središtu kojeg najvećeg kontinenta na svijetu se nalazi regija Kemerovo? (Euroazija)

2) Od brojeva i riječi sastavite datum formiranja Kemerovske oblasti.

3) Imenuj naše susjede. Gdje i s kim graniči regija Kemerovo.

(Izvucite pitanje na kartici, pokažite odgovor na kartici)

- sjever (s regijom Tomsk),
Zapad (s regijom Novosibirsk)
Jug (s Altajskom teritorijom i Republikom Altaj)
Istok (s Krasnojarskom teritorijom i Republikom Hakasijom)

4) Administrativno središte Kemerovske oblasti?

– Kemerovo je administrativno središte Kemerovske oblasti.

5) Duljina granica Kemerovske oblasti je 2520 km.

- Što možete reći o reljefu kojim prolazi granica Kemerovske oblasti? (uz planinske krajeve, uz ravnice i uzvisine, uz vodotoke).

- Navedite duljinu regije Kemerovo od N do S, od W do E (od N do S - 510 km, od W do E - 300 km)

6) Vodni resursi regije Kemerovo vrlo su bogati.

- Odaberite i zapišite najveće rijeke koje teku područjem regije Kemerovo: Lena, Tom, Kiya, Ob, Yenisei, Yaya, Chumysh, Amur, Chulysh, Inya (zadaci u omotnicama na karticama). (Odgovor: Tom, Kiya, Inya, Yaya, Chumysh, Chulysh)

- Najveću i glavnu rijeku regije Kemerovo podcrtajte jednom linijom.

Kojoj su većoj rijeci one pritoke? Podcrtajte svoj odgovor s 2 retka.

- Pokažite na kartama rijeke Tom i Ob.

- Tko se sjeća kako zovu Tom? (Velika tamna rijeka)

- Zašto se tako zove? Ime Tom dali su Keti, koji su vidjeli kako se rijeka ulijeva u Ob. Na ovom mjestu je mračno, jer. dno Toma s tamnim kamenitim šljunčanim dnom, a Ob teče kroz pijesak i glinu i zato je bijele boje. Razlika u nijansama na ušću 2 rijeke je tolika da se Tom čini tamnim.

- Koja je uloga Toma za stanovnike Kuzbasa?

(Tim sa zadnjim odgovorom pobjeđuje)

  • utažiti žeđ;
  • prometni put;
  • izvor hidroenergije;
  • počivalište;
  • osnova ribarstva;
  • u svakodnevnom životu uloga "Pepeljuge".

7) Natjecanje "Objasni poslovicu"

- O ljubavi prema domovini sastavljene su mnoge mudre poslovice. Svaki tim će dobiti 1 poslovicu, čije značenje treba objasniti. (Izvući)

Natjecanje "Dešifriraj poslovicu" (za kapetane)

– Slova iznad kojih su isti simboli morate povezati u riječi, a zatim riječi u poslovicu. (Ruski narod ne postoji bez domovine)

- Postoji Domovina, ali vjerojatno bi trebala postojati osoba koja upravlja našom malom domovinom - regijom Kemerovo?

– Trenutačno je guverner Kemerovske oblasti Tulejev Aman Gumirovič (slajd)

- Svaka država ima svoje simbole.

8) Simboli regije Kemerovo

– Koji su simboli regije Kemerovo? (Grb, himna, zastava)

Himna je svečana pjesma koja se sluša i pjeva stojeći, a izvodi se u posebnim prilikama: svake godine ujutro, tijekom sportskih praznika, ...

“Radna melodija Kuzbasa”, stihovi kuzbaskog pjesnika Genadija Jurova, glazba Evgenija Lugova

Kad se oglasi himna, svi ustaju, muškarci skidaju kape. Ovo pokazuje poštovanje prema zemlji. Himna veliča moć, slobodu, slavu, mudrost, nepregledna prostranstva, snagu naše domovine, izražava vjeru u bolju budućnost naše zemlje.

- Što je zastava?

(Pravokutna ploča crvene boje s plavom prugom duž jarbola u cijeloj širini zastave, koja iznosi 1/3 duljine. Grb Kemerovske oblasti nalazi se u gornjem dijelu plave pruge u sredina)

- Gdje je trajno podignuta (postavljena) zastava regije Kemerovo?

  • u zgradi i u sobama za sastanke Vijeća narodnih zastupnika, uprave regije Kemerovo, lokalnih vlasti, službenih predstavništava regije Kemerovo;
  • u uredima guvernera regije Kemerovo, predsjednika Vijeća narodnih zastupnika regije Kemerovo, čelnika općina..

Kada se mogu vijoriti zastave područja?

  • na praznicima i nezaboravnim događajima na zgradama organizacija, na stambenim zgradama.

Kada se može podići (postaviti) zastava područja?

  • na ceremonijama i tijekom svečanih događaja koje održavaju državne vlasti regije Kemerovo, tijekom sportskih natjecanja, na biračkim mjestima na izborne dane, u vozilima gubernatora regije Kemerovo i predsjednika Vijeća narodnih zastupnika regije Kemerovo

Kada se zastava spušta na pola koplja?

  • tijekom dana žalosti proglašenih u Ruskoj Federaciji ili u Kemerovskoj oblasti.

Grb je službeni amblem. (Pitanja redom izvlače kapetani, a ekipa odgovara)

- Koji je grb regije Kemerovo? (francuski štit)

Čime je uokviren štit? Što one znače? (hrastove grane znače da je regija Kemerovo obdarena pravima državne vlasti i da je subjekt Ruske Federacije)

- Koje boje pruge obrubljuju štit? (crna i zlatna boja)

Koje je boje donji dio štita? Što ova boja simbolizira? (Zelena simbolizira poljoprivredu, prirodno bogatstvo, boja mladosti i nade)

- Što se nalazi u sredini štita, dok je sa strane odrezan? Koja boja i što ona simbolizira? (Crni trokut, skraćen sa strane i obrubljen uskom trakom zlatne boje - gomila otpada, simbolizira industriju ugljena.

- Što se nalazi u središtu gomile otpada? (Ukriženi kovački čekić i pijuk, industrijski razvoj)

– Što simbolizira važnost poljoprivrede za regiju Kemerovo? (3 uha usmjerena prema gore u središtu gomile otpada_

– Koje se boje trokuti nalaze u lijevom i desnom kutu štita i što simboliziraju? (crveno, simbol vrućeg metala)

- Koji je datum napisan na ordenskoj vrpci Lenjinovog reda, koja isprepliće donji dio vijenca? (1943. - godina formiranja regije Kemerovo)

– Što simbolizira kruna iznad sredine grba? (stilizirana šalica je simbol bogatstva)

VI. Poznanstvo s Mihailom Volkovim.

– Ti i ja smo primijetili da veći dio grba zauzima crno odlagalište troske. Prisjetimo se opet što simbolizira? (industrija ugljena)

- Sada, prijatelju, pitanje je sljedeće:

Reci mi kako zovu

Radnik koji je pod zemljom

Dobivamo li ugljen? Rudar

- Tko je, gdje i kada prvi otkrio sloj ugljena u našim krajevima, odgovor na ovo pitanje trebali ste pripremiti kod kuće.

(Govor predstavnika ekipe)

Ugljen je nađen sedam versta od gornjeg Ostroga u Gori Gori. Ovo otkriće bilo je od iznimne važnosti za budućnost domovine, ali u to vrijeme, početkom 18. stoljeća, nije naišlo na praktični značaj. U Tomsku, nekoliko rudara - Fedor Komarov, Stepan Kostylev i Mikhailo Volkov - izjavljuju suverenu riječ iza sebe. Nakon toga se prvo prevoze u Tobolsk, a zatim u Moskvu. U Preobraženskom zatvoru ih ispituju: "Zašto su rudari uzvikivali riječ vladara na aukciji?" Odgovorili su da su u sibirskim planinama pronašli rudu korisnu za vladara. Tijekom ispitivanja Volkov je izvana bio miran, ali je u njemu sve kipjelo od nepravde, bio je suzdržan. Nakon dugotrajnog postupka (a došao je i do samog kralja), nakon utvrđivanja čistoće metala, rudari su pušteni sa straže, uz odgovarajuću nagradu i potaknuti na daljnje otkrivanje ruda. Volkov je čekao jednu stvar: “Vrijeme kada će moći otkupiti svoju obitelj i sam se osloboditi”

Rudarski kozački sin Mihajlo Volkov 1721. godine na obali rijeke Tom otkrio je sloj ugljena u "spaljenoj planini". Trenutno se nalazi na području sadašnjeg grada Kemerova u okrugu Rudnichny.

Mihailo Volkov sa svojim drugovima Nikitom Petrovim i dječakom Lavruškom doživjeli su mnoge poteškoće na putu do velikog otkrića ugljena: bili su pokopani od Tatara, plovili rijekama s olujnim strujama, pomagali Šorcima u lovu ribe. Jednom, dok su plovili Tomom, Mihailo Volkov i njegovi drugovi vidjeli su vatru u planini. Rudari su bili jako iznenađeni: "Kako je, kamen, ali gori?" Ta činjenica ih je začudila. Kad je Mihailo stigao do goruće rupe u planini, iz nje se širio smrdljiv i zagušljiv miris. Nakon što je iskopao nekoliko kamenčića iz rupe, sišao je dolje, zapalio vatru i u nju bacio kamenje. Tragači su ostali razočarani - kamenje nije gorjelo. Shvativši da je to pepeo, Mihailo je zgrabljao hrpu pepela i ugledao kamen, koji mu je do tada bio nepoznat. Ovaj par kamenja je bačen u vatru, a kamenje se počelo zapaliti, a zatim tinjati, oslobađajući toplinu.

Darovitost i oštroumno zapažanje rudara Mihaila Volkova omogućili su prepoznavanje "zemaljskog ugljena" u spaljenim stijenama. Takav zaključak bio je izvan moći mnogih uglednih rudara i profesionalnih istraživača tog vremena. Mihailo Volkov ispitao je "spaljenu planinu" i dopremio otkriveni ugljen u Tomsk. Pozornost je posvećena ugljenu, jer je u to vrijeme vladala nestašica goriva. Ali prošlo je 100 godina od otkrića ugljena od strane jednog rudara pa do njegove upotrebe.

Trg u središtu Kemerova nosi ime Mihaila Volkova. 23. kolovoza 1968. godine ovdje je svečano otkriven spomenik hrabrom rudaru (autor je kemerovski kipar G.N. Baranov). U Kemerovu, na Krasnoj Gorki, podignut je spomenik u znak sjećanja na poginule rudare, a u središtu grada podignuta je kapelica u znak sjećanja na poginule rudare.

Regija Kemerovo je najbogatije skladište minerala. Glavno bogatstvo regije je ugljen. Crni komad ugljena nevjerojatan je izvor sunčeve topline i svjetlosti.

Ugljen je glavno kruto gorivo u Rusiji. Ugljen se koristi za proizvodnju električne energije, taljenje metala i kao sirovina za kemijsku industriju zemlje.

(Ove informacije dane su kroz dijaprojekciju sa zvučnim zapisom)

VII. Sažimanje igre i lekcije.

- Što ste zanimljivosti uzeli za sebe?

- Tim je postao najbolji ... (bravo za sve)

– Veliko hvala svima na sudjelovanju u kvizu i pripremi

– Što ste novog i zanimljivog naučili?

Kviz za Dan Rusije za školarce "Što znam o Rusiji"

Posvećeno proslavi Dana Rusije

Cilj: formiranje uključenosti u rusku povijest i ponosa u klasificiranju sebe kao građanina zemlje.
Zadaci:
- učvrstiti kulturno znanje;
- formirati znanje o simbolima države;
- razvijati kreativne sposobnosti.
Opis materijala: Predlažem izradu kviza za učenike 3-4 razreda, posvećenog proslavi Dana Rusije. Kviz će biti koristan voditeljima ljetnih rekreacijskih kampova, učiteljima razredne nastave, učiteljima dopunske nastave i odgojiteljima.
Oblik: kviz.
Oprema: računalo, projektor, platno, prezentacija, zvučni zapisi pjesama o Rusiji.
Preliminarna priprema:
- razgovori o povijesti i kulturnim tradicijama Rusije;
- održavanje kreativnog natjecanja na temu Domovine: pjesme, crteži;
- učenje himne Rusije.

Napredak kviza

Trenutak organizacije: Učitelj najavljuje početak događaja, njegovu temu, dijeli učenike u 2 tima, nudi da osmisle nazive za timove, najavljuje uvjete kviza (oko 5 sekundi daje se za odgovor, dodjeljuje se 1 bod) za svaki odgovor pobjeđuje ekipa koja je osvojila najviše bodova). Žiri objavljuje rezultate svakog natjecanja, a na kraju se zbraja ukupni rezultat. Žiri je predstavljen i može se sastojati od učitelja, savjetnika i samih učenika.

Glavni student:
Imam domovinu - Rusiju.
Ovo je sreća, ovo je moj život,
Ovo je moja buduća snaga
Ovo je moja prijateljska obitelj.
Ovo je svila azurnog neba
I šume neizmjerno prostranstvo.
Ovo je polje zlatnog kruha
A moj narod je dobar junak.
Samo - samo ti stojiš na nogama,
Na početku ste dugog puta
Ti ćeš prvi ići stazom,
Bit ćeš na putu.
Učitelj, nastavnik, profesor: Da, doista, naša je zemlja na početku dugog puta, unatoč činjenici da je povijest Rusije stara mnogo stoljeća. 12. lipnja 1990. prvi Kongres narodnih zastupnika usvojio je Deklaraciju o državnom suverenitetu (neovisnosti) Rusije, kojom je proglašena vrhovnost Ustava Rusije i njezinih zakona.
Važna prekretnica u jačanju ruske državnosti bilo je usvajanje novog imena za državu - Ruska Federacija (Rusija), prije toga, od 1922. godine, zemlja se zvala SSSR - Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika. Inače, Rusija je 12. lipnja, uz “neovisnost”, dobila i svog prvog predsjednika, već 1991. održani su prvi svenarodni otvoreni predsjednički izbori u povijesti zemlje, na kojima je B.N. Jeljcina. Upravo je on svojim dekretom 1994. godine 12. lipnja dao državni značaj, a sam praznik nazvan je Dan deklaracije o državnom suverenitetu Rusije. Kasnije je zbog jednostavnosti nazvan Dan neovisnosti, pa Dan Rusije.
Igrajmo se danas s vama i provjerimo koliko znamo o našoj domovini - Rusiji.
Glavni student: Najavljuje se 1. natjecanje "Warm-up".
(
Predstavnici timova izvlače kartice s brojem pitanja i odgovaraju jedan po jedan, ako nema odgovora, onda odgovara drugi tim i dobiva bod). Pitanja:
1. Kako se zove država u kojoj živimo? (Rusija)
2. Kako se zove mjesto u kojem je osoba rođena i odrasla? (domovina)
3. Koji je grad glavni grad naše države? (Moskva)
4. Kako se zovu stanovnici naše zemlje? (Rusi)
5. Tko nam je na čelu države? (Predsjednik)
6. Tko je predsjednik naše države? (V.V. Putin)
7. Kako se zove državni simbol, koji prikazuje dvoglavog orla? (Grb)
8. Koji se simbol naše države naziva trobojnica? (Zastava)
9. Kako se zove glavni zakon države? (Ustav)
10. Tko čuva granice naše države? (Vojska)
11. Koje je drvo simbol Rusije? (Breza)
12. Kako se zove svečana pohvalna pjesma koja se izvodi u posebno svečanim prilikama? (himna)

Glavni student: 2. natjecanje "Znate li himnu Rusije?" (Ekipe redom, prema redoslijedu izvlačenja, pozvane su pročitati napamet tekst jednog od stihova himne i refrena – ukupno s refrenom katrena – 4, svaki po 2. Ako se tekst reproducira netočno, drugi tim može ispraviti i dobiti dodatni bod. Nakon čitanja svakog stiha, njegov tekst se pojavljuje na ekranu.) Učitelj, nastavnik, profesor: Naš kviz, naravno, nije ona svečana prilika kada se zahtijeva izvođenje himne, ali morate shvatiti da bi svaki građanin trebao znati riječi himne svoje zemlje. Svi smo vidjeli kako su naši sportaši pjevali himnu na XXII Olimpijskim igrama u Sočiju i bili smo ponosni na njih. Dakle, počnimo:

Glavni student: Najavljuje se 3. Natjecanje vještih dizajnera
(Na stolu ima puno slika na temu naše domovine: od državnih parafernalija, do narodnih zanata, ruskih kulinarskih jela, krajolika itd. Dva predstavnika, po jedan iz svakog tima, trebaju odabrati 5-10 slika koje kao za 10 sekundi, vratite se timu, razgovarajte o budućem kolažu i dovršite njegov projekt na magnetskoj ploči. Za dovršetak rada predviđeno je 3-4 minute. Natjecanje se ocjenjuje na ljestvici od 5 stupnjeva.) Primjeri kolaža: Pravoslavne crkve u Rusiji

Domovina

Pažljivo čuvamo tradiciju naroda

Rusija - moja domovina

Učitelj, nastavnik, profesor: Tijekom kolaža zvučat će pjesma "Volim te, Rusija".
glazba D. Tukhmanov, tekst M. Nozhkin
Volim te Rusijo
Naša draga Rusija.
nepotrošena snaga,
Neobjašnjiva tuga.
Ti si golemog opsega,
Nema ti kraja.
Vi ste stoljećima neshvatljivi
strani mudraci.

Mnogo ste puta bili mučeni
Biti Rusija ili ne biti,
Mnogo puta u tebi pokušao
Ubijte rusku dušu
Ali ne možeš, znam
Niti slomiti niti zastrašiti.
Ti si moja domovina,
Cesta slobodne volje.


Ti si tvoja ljubaznost i dobrota,
Jaki ste u duši.
neriješena bajka
Zemlja plavih očiju.
Bio bih u brezovom chintzu
Dotjerao bi bijelu svjetlost.
Bio sam ponosan na tebe
Nisam sretan bez tebe!

Učitelj, nastavnik, profesor: Ljudi, tko može imenovati izvođača pjesme o Rusiji koja je upravo odsvirana? (odgovori). Da, ovo je velika ruska pjevačica, koja je uvijek pjevala o našoj domovini, Lyudmila Zykina. Pripremili ste projekte za buduće kolaže koje ćemo u skoroj budućnosti svakako realizirati na papiru.
Glavni student: Raspisuje se 4. natječaj „Ponavljanje je majka učenja“. (Predstavnici ekipa izvlače kartice i odgovaraju na pitanja jednu po jednu, ako nema odgovora, onda odgovara druga ekipa i dobiva bod).

Pitanja:
1. Naša domovina je Ruska Federacija. Što znači riječ "Federacija"? (Unija, unija)
2. Koji je najvažniji grad u svakoj zemlji? (Kapital)
3. Zajednički naziv za svako stanovništvo zemlje? (Narod)
4. Osoba koja voli svoju domovinu? (Patriot)
5. Na kojem se kontinentu nalazi Rusija? (Euroazija)
6. Stanovnik naše države koji ima prava i dužnosti? (Građanin)
7. Najvažnija osoba u državi, koja je dobila pravo na vlast od naroda? (Predsjednik)
8. Koje simbole države poznajete? (Zastava, grb, himna)
9. Kako se zove slika-simbol koja prikazuje povijesne tradicije grada, države, obitelji, pojedinca? (Grb)
10. Koliko boja ima ruska zastava, koje? (Tri: bijela, plava, crvena)
11. Što znači bijela boja ruske zastave? (Bijela boja označava čistoću težnji)
12. Što znači plava boja ruske zastave? (Plava - volja za mirom)
13. Što znači crvena boja ruske zastave? (Crveno - spremnost da se ne štedi krv u obrani domovine)
14. Kako se zovu pravila koja uspostavlja država? (Zakoni)
15. Narodno glasovanje, koje se održava o najvažnijim pitanjima u životu države? (Referendum)
16. Kada se slavi Dan Rusije? (12. lipnja)
Glavni student: Najavljuje se 5. blitz natjecanje "Najbrži". (Postavlja se pitanje. Tko prvi digne ruku, taj odgovara. Ocjena-1 bod) Pitanja:
1. Kako se u davna vremena zvala naša domovina? (Rus)
2. Navedite glavni grad prve ruske države (Kijev)
3. Ruski praznik ispraćaja zime, to je (Maslenica)
4. Najomiljenija poslastica tijekom Maslenice (palačinke)
5. Najpoznatiji ruski basnopisac (Ivan Andrejevič Krilov)
6. Prvi kozmonaut u povijesti čovječanstva (Jurij Aleksejevič Gagarin)
7. Najpopularnija ruska igračka na svijetu (Matrjoška)
8. Najpopularniji junak ruskih epova (Ilya Muromets)
Učitelj, nastavnik, profesor: Dečki, tko može odgovoriti na pitanje kojim je događajem započeo ovaj praznik?
(Odgovor: na današnji dan 1990. godine donesena je odluka o neovisnosti Rusije, a godinu dana kasnije održani su svenarodni izbori prvog predsjednika Rusije).
A sada žiri rezimira, ali dok radi, nemojmo gubiti vrijeme.
Svi znamo koliko je naš materinji ruski jezik bogat i lijep. Obični ljudi smislili su mnoge poslovice i izreke - to je narodna mudrost.
Glavni student: Najavljuje se zadatak izvan natjecanja „Poslovica se kaže do riječi“. (Izvlače se kartice od 2 riječi, prema kojima se mora obnoviti poslovica) Riječi:
Preskupo (Mali kalem, ali skup)
Riječ-djelo (Ne sudi po riječima, nego po djelima)
Vrijeme-sat (vrijeme za razlog - sat zabave)
Labour-fish (Bez rada ne možete izvući ribu iz bare)
Forest-chips (Forest is cut-chips fly)
Odjeća-um (Susret po odjeći, ispraćaj po umu)
Rođen-koristan (Gdje se rodio, tu mu je i dobro došao)
Učitelj, nastavnik, profesor: Dečki, odradili ste dobar posao, a sada dajemo riječ žiriju.
(Rezultati se zbrajaju, prema zbroju bodova koje su timovi osvojili, proglašava se pobjednički tim, sudionicima se dodjeljuju nagrade) Učitelj, nastavnik, profesor: Hvala svima na sudjelovanju u našem kvizu. Nadam se da će svatko od vas izrasti u istinskog domoljuba naše velike domovine. Za kraj, dopustite mi da završim naš kviz poetskim stihovima:
Voli cvijeće, šume, prostranstva polja,
Sve što se domovinom zove!

(Događaj je završen, sudionici se razilaze uz zvuke pjesme "Rusijo, mi smo tvoja djeca")
Glazba V. Ososhnik, tekst N. Ososhnik

Općinska proračunska predškolska obrazovna ustanova

Vrtić "Zvezdočka" u Zernogradu

Kviz igra za djecu pripremne skupine

Sastavio učitelj I. kategorije

Avrijata Lidija Viktorovna

Sadržaj softvera.

    Usaditi djeci domoljubne osjećaje, ljubav prema domovini, poštovanje prema povijesti svog rodnog grada, poštovanje prema ljudima koji su branili domovinu, njihov rodni grad, odati počast onima koji su poginuli u Velikom domovinskom ratu;

    Razviti interes za povijest grada Zernograda, osjećaj divljenja i ponosa nad talentom Zernograđana;

    Poticati želju za učenjem na takav način da proslavite svoj rodni grad u budućnosti;

    Stvoriti uvjet za objedinjavanje znanja djece o povijesti grada Zernograda.

predradnje

    Nastava kognitivnog ciklusa „Kruh je glava svega“, „Moj rodni Zernograd“, „Rusija je moja domovina“;

    Izleti do Sveruskog istraživačkog instituta za žitarice imena I.G. Kalinenka, muzeja grada Zernograda, Muzeja vojne slave internata, do spomenika ACHII, VNIPTIMESKh, tvornice hidroagregata Zernograd, škole br. 2, do Aleje heroja i Trga pobjede;

    Ciljane šetnje gradom;

    Učenje s djecom pjesama, pjesama o domovini, o gradu Zernogradu, o ratu.

Oprema

    Izložbe fotografija "Zernograd" i "Vječnaja pamjat"

    Ilustracija "Stepa"

    Kartice s pitanjima

    Kartice s pismom

    improvizirana vatra

  • Snimke glazbe A. Pakhmutova "Poklonimo se mrtvima i živima", T. Fedkina "Moj Zernograd"

    Medalje sa simbolima grada za svako dijete

Napredak lekcije

Dečki, pozivam vas da sudjelujete u igri "Što? Gdje? Kada?". Imamo goste u dvorani - vaše roditelje. Poželimo im dobrodošlicu.

Dakle, počinjemo igru ​​„Što? Gdje? Kada?". U igrici sudjeluje tim stručnjaka iz grupe "Zašto". Za svaki točan odgovor tim će dobiti karticu sa slovom.

Učiteljica zavrti vrh i igra počinje.

1 natjecanje: "Zagrijavanje"

Ljudi, što je domovina? /Odgovori djece/

Da, domovina je mjesto gdje živiš, gdje ti žive roditelji i prijatelji, gdje ti je vrtić, grad u kojem živimo.

Ispričaj pjesmu o domovini. / čitanje pjesme "Majka domovina" E. Alexandrova /

Kako se zove naša država?

Kako se zovu ljudi koji žive u Rusiji?

Kojim jezikom govore svi Rusi?

Kako se zove naš grad?

Kako se zovu stanovnici grada Zernograda? /djeca dobivaju karticu/

Natjecanje 2: Kako je bilo?

Vuk prede. Izložena ilustracija "Stepa"

Nekada davno na mjestu grada bila je stepa. Pusto, sprženo... I tek povremeno zvižduci lokomotive prodru u drevnu stepsku melankoliju. Ali vlakovi su tutnjali bez zaustavljanja. Nije bilo potrebe za zaustavljanjem na raskrižju.

Pažnja!!! Pitanje!

Kako se zove ovaj prijelaz? / Deva/

Ispričajte priču o njegovom nastanku.

3. natjecanje: "Poznavatelji rodnog grada"

- Imenuj rođendan grada.

- Koliko je star grad Žernograd?

- Ostala je tvoja mladost Zernograde. Ali ti si još mlad. Lijepo je hodati tvojim ulicama. Takav je naš grad: bilo da dolazite ovamo u goste, bilo da se vraćate kući nakon duge razdvojenosti, ulazite u njega s osjećajem neke posebne duhovne otvorenosti.

Ako hodate iz autobusa ili vlaka, izaći ćete na glavnu ulicu grada.

Kako se zove središnja ulica grada? /Lenjinova ulica/

Iste ravne, široke i zelene ulice grada hrle u Lenjinovu ulicu, a seoske kuće dolaze do njih s periferije trešanja.

Navedite gradove

Koje obrazovne ustanove postoje u gradu?

4 natječaj: "Ulice grada"

Igra "Dodaj igračku, daj naziv ulicama grada"

Natjecanje 5: "Stranice vojničke slave"

davno,

Kad te nije bilo na svijetu

Nacisti su došli u zoru

Želio nas je osvojiti

Odvedite sovjetske ljude u zarobljeništvo.

Tenkovi su eksplodirali, topovi pucali.

Palili su kuće, igračke.

Majke su odvedene u zarobljeništvo

I oteli su im djecu.

Ali naši ljudi su i stari i mladi,

Zauzmite se za mir.

Rat je zahvatio cijelu našu zemlju i naš grad. Kao da se crni oblak nadvio nad grad. Ali ljudi se nisu uplašili, ustali su i krenuli prema mračnim silama. Žrtvujući svoje živote postali su branitelji Domovine. Grad se nije pokorio neprijatelju.

Je li vam poznat ovaj spomenik?

Akutna gorčina gubitka oživljava u danima narodnog okupljanja, kada se Zernograđani okupljaju svi zajedno na Trgu pobjede, kod masovne grobnice. Polaže se cvijeće na grob, nad kojim se zaledila skulpturalna skupina - spomenik poginulim, mučenim rodoljubima i borcima palim u borbama za oslobođenje grada Žernograda. Vojnici su se smrzavali iznad drhtavog plamena vječne vatre. Prolaze kroz godine, čvrsto stišćući mitraljeze u rukama. Jutarnje zore padaju kao rosa na njihove kabanice, na vojničke čizme, okovane zauvijek na pijedestal slave. Živo je sjećanje na prošlost, što znači da su živi i oni koji nam dolaze iz svoje daleke besmrtnosti.

Stihovi koje pjesme su uklesani na ovom spomeniku?

Reci mu.

Mnogo je važnih riječi na svijetu: majka, domovina, sreća. A postoji još jedna važna riječ – mir. Svijet je zemlja, svijet je sunce, nebo, zvijezde. Svijet su ljudi. Svijet su djeca. Svijet je miran, radostan život. Nema rata, nema tuge, nema suza. Mir je glavna riječ u svijetu. Svima treba mir.

S velikom boli u srcu žalimo za onima koji se nisu vratili iz rata. Slike ratnika koji su dali svoje živote za pobjedu zauvijek će ostati u sjećanju ljudi. Ovo sjećanje je vječno. Vječnom vatrom gori na spomenicima i obeliscima.

W zapaliti improviziranu vatru

Majski vojnici, vječna vam slava

Sa cijele zemlje, sa cijele zemlje!

Hvala vam vojnici

Za život, za djetinjstvo, za proljeće,

Za tišinu, za miran dom,

Za svijet u kojem živimo!

Svima koji su svoje živote dali za mirno nebo nad glavom – vječna uspomena! Prisjetimo ih se minutom šutnje. Molim sve da ustanu

Zvuči glazba A. Pakhmutova “Poklonimo se i mrtvima i živima”.

Stojeći kraj vječne vatre

čuvanje stroge šutnje.

Ovdje samo rogovi tiho pjevaju:

Slava herojima domovine.

Sjećamo se svih vojnika

Spavaju u humcima Slave.

Borili su se do kraja

I gori vječnim plamenom

Vojnička srca.

Ali kako bi planeta

Taj se rat više nije ponovio

Trebamo našu djecu

Zapamtili smo to, kao što jesmo.

Želim to na planetu

Čuvajte mir i tišinu

Tako da potomci, naša djeca,

Nikad nisam poznavao rat.

Kroz stoljeća, kroz godine – pamti!

Budite dostojni sjećanja na pale! Zauvijek vrijedan!

Narod! Dok srca kucaju, zapamti!

Po kojoj se cijeni dobiva sreća, zapamtite!!!

6. natječaj: "Nitko nije zaboravljen, ništa nije zaboravljeno"

Sada živimo mirnim životom. Ali nitko nije zaboravljen. Narod se sjeća imena poginulih i preživjelih. U mramoru obeliska, u granitu spomenika, u imenima ulica ostala su imena pobjedničkih junaka. Čuvamo uspomenu na one koji su se do smrti borili za svoju domovinu.

Imenujte ulice nazvane po herojima Velikog Domovinskog rata i nezaboravnim mjestima u gradu.

Natjecanje 7: "Misterije o rodnom gradu"

    Ova zgrada se nalazi u Socijalističkoj ulici. Visoka je na dva kata s mnogo prozora. Svakog jutra roditelji dovode svoju djecu tamo da se igraju, uče i međusobno komuniciraju. / D / s "Zvjezdica" /

    Ovdje i susreti na peronima, i oproštaji u automobilima.

Svi uzmite u obzir ovo što sam rekao. pogodio? Da!../ željeznička stanica/

    Vrlo velika i lijepa zgrada s pogledom na ulicu Sovetskaya i Lenjinovu ulicu. dječaci i djevojčice iz različitih gradova Rusije ovdje dobivaju zanimanja. /ACII/

    Div od metala, ponio ga dobro djelo, legao preko pruge. Na njemu, zaboravljajući na čudo, ljudi prelaze prugu. / most/

    Ova zgrada se nalazi na Trgu mira. U njemu se nalazi muzej grada Zernograda. Stanovnici Zernograda dolaze ovamo pogledati koncert, performans, cirkusku predstavu. Ovdje se također možete uključiti u bilo koji krug ili sportsku sekciju. / DC/

    Ovdje možete doći s roditeljima, prijateljima, pa čak i cijelim vrtićem ili školom pogledati zanimljiv film na velikom platnu. / kino "Zernograd" /

8 natječaj: "Pjesnička stranica"

Žernograđani su ljubazni i susretljivi ljudi, gostoljubivi i predusretljivi domaćini. Domaći autori stvarali su pjesme i pjesme prožete ljubavlju prema rodnom gradu.

9 natjecanje: "Mjuzikl"

Izvedite pjesmu o Žernogradu koja je specijalno za grupu "Zašto"

napisala je nastavnica pedagoškog fakulteta Fedkina T.A. / djeca pjevaju pjesmu

10. natječaj: "Reci riječ"

Od osvojenih slova dodajte ime našeg grada.

Bravo momci, snašli ste se u svim zadacima i zaslužujete biti Zernograđani, nositi titulu stručnjaka u gradu Zernogradu.

…Ljudi dolaze na svijet da ga mijenjaju, grade, ukrašavaju. Takvi su ljudi došli k tebi, Zernograde, prije mnogo godina. Gradili su te, čuvali u teškom vremenu i prenijeli na svoju djecu ljubav prema rodnom kraju. Draga djeco, učite i svim srcem volite svoj rodni grad Žernograd!

Djeca su nagrađena medaljama sa simbolima grada.

Sinopsis kviza za djecu od 6-7 godina na temu: "Putovanje u zemlju znanja o Rusiji"

Fedorova Tatyana Alexandrovna, učiteljica MDOU "Dječji vrtić seoskog naselja Sokolovy, regija Saratov, regija Saratov

Opis materijala: Nudim sažetak kviza za djecu pripremne skupine na temu: "Putovanje u zemlju znanja o Rusiji." Ovaj materijal će biti koristan odgojiteljima pripremne skupine za školu. Ovaj sažetak ima za cilj sažeti i sistematizirati dječje znanje o Rusiji.

Sažetak igre kviza u pripremnoj grupi na temu: "Putovanje u" Zemlju znanja o Rusiji "

Integracija obrazovnih područja:„Kognicija, „Komunikacija“, „Socijalizacija“, „Razvoj govora“.
Cilj: Formiranje patriotskih osjećaja.
Programski zadaci:
1. Generalizirati i sistematizirati znanje djece o Rusiji, formirati odnos poštovanja prema državnim simbolima.
2. Konsolidirati znanje djece o velikim ruskim gradovima i rijekama, narodima koji nastanjuju Rusku Federaciju, nazivima narodnih zanata.
3. Gajiti ljubav prema domovini, građansko-domoljubne osjećaje.
rad na rječniku
Obogaćivanje rječnika: Državni simboli (zastava, grb, himna), hrabrost, čast, Rusija.
Aktivacija rječnika: Domovina, Rusi, građanin.
Pripremni radovi: Učenje pjesama o domovini. Poslovice, izreke, didaktička igra "Bijelo - plavo - crveno", slušanje pjesama o domovini, odabir materijala za obrazovni centar.
Materijali i oprema: Stolovi za dvije ekipe, zastava i grb ekipa Kukuruz i Kamilica. Slika grbova različitih država, izrezane slike moskovskih znamenitosti, križaljka, ljepljive olovke, škrinja, narodni zanati (Khokhloma, Gzhel, magla), multimedijska instalacija, video prezentacija.

Napredak igre - kvizovi
Uz glazbu ulaze dva tima, staju jedan nasuprot drugog.
Vodeći: Bok dečki! Danas imamo neobičan sat, danas ćemo sažeti vaše znanje o Rusiji: o njezinim državnim simbolima, o njezinoj kulturi i običajima. Pristajete na putovanje u "Zemlju znanja o Rusiji".

(u zboru): Da!

Vodeći: Zatim ponesite svoje znanje sa sobom i krenite.
Djeca čitaju pjesmu.
1. Staro dvorište, mlade breze,
Kolo ples kovrčavih topola,
Sve je ovo moja zemlja Rusija,
Slatka slika moje domovine.
2. Različak, poput plavih očiju
Gledaju, smiješeći se, duž staze
I zlatne pletenice žita
Pletenica u snopove u jesen.
3. Zvona vesela zvona
Čuje se u žuboru potoka
I u ranu zoru kraj periferije
Čuju se trilovi slavuja.
4. A zimi blista i blista
Snijeg, poput vjenčanog vela.
I ništa se na svijetu ne može usporediti
Ljepotica gajeva bijelih debla!!!

Vodeći: Da, usput, naš ugledni žiri danas će ocjenjivati ​​vaše znanje.
(Moderator predstavlja žiri.)

Pravila igre
Na pitanja se odgovara jasno i razgovijetno, tim kojemu se daje riječ. Ne viči, ne prekidaj.
Pozdravljaju se ekipa Kukuruz i ekipa Kamilica.

Tim "Curnflowers":
Različak - cvijet Rusije,
On je poput neba, plavo je plavo.
Ruska duša voli
Oči boje različka.

Tim kamilice:
Mi smo polje kamilice
Simbol ruskog prostranstva.
Ali uopće nije vruće.
Bijele zrake kamilice.

Vodeći:Živimo u najvećoj i najljepšoj zemlji na Zemlji. Rusija je nevjerojatno lijepo ime.
Započnimo kviz zagrijavanjem.
Ja ću reći početak rečenice, a ti ćeš je završiti.
Naša zemlja se zove...
Građani Rusije se zovu - ...
Glavni grad ruske države je ...
Tko je šef ruske države - ...
Što je Domovina...
Sankt Peterburg osnovan - ...
Najpoznatija rijeka u Rusiji je ...
Koje su boje zastave...
Zašto nam treba zastava...

Pitanja:
- navesti simbole države (grb, zastava, himna)
-- svečana pjesma-simbol države (himna)
– znanost koja proučava državne simbole (heraldika)
--što znači riječ "zastava" (paliti, osvijetliti, gorjeti)
--imenujte boje Državne zastave Ruske Federacije redoslijedom njihovog položaja (bijela, plava, crvena)
--kako su bijele-plavo-crvene pruge na ruskoj zastavi (vodoravno)
--čiji je simbol Andrijina zastava (mornarica)
--koji je mornarici dao Andrijinu zastavu (Petar 1 1705.)
- gdje izgleda dvoglavi orao na grbu Rusije (na zapad i istok)
- koja je bila zastava SSSR-a (crvena sa srpom i čekićem)
- što simbolizira štit na grudima Orla s likom sv. Jurja Pobjedonosca (ističe se uloga Moskve kao okupljateljice i zaštitnice ruskih zemalja, suvereno nasljeđe Rusije i Moskovske Rusije)
Tko određuje veličinu zastave, njene boje

(vrhovna vlast zemlje)
-- tko odobrava zastavu u Rusiji (Državna duma i predsjednik)
-- što znači gubitak barjaka tijekom borbi (likvidacija pukovnije)
- koje su zastave (vojne zastave, barjaci, trgovačke)
--omiljene boje ruskog naroda (crvena, plava, bijela)
- koja je zastava postala zastava Oružanih snaga Rusije (crvena zastava)
-- nekoliko stoljeća Orao je u svojim pandžama držao razne simbole moći, koji (križ, mač, kugla, samo jabuka, Evanđelje, palmina grana, munje, žezlo)
Vodeći:- Bravo, vidim da ste spremni za igru.
Sjednite na svoja mjesta.
Proljeće dolazi, sve oživi, ​​procvjeta. A mi ćemo oživjeti našu zastavu svijetlim, sunčanim bojama.
(Svaki tim ima zastavu sa simbolom cvijeta u sredini stola.)


Natjecanje broj 1. Državni simboli.
Koje državne simbole poznajete? (Grb, zastava, himna.)
Što je državna himna? (Odgovori.)
Djeca stojeći slušaju himnu Rusije
Razgovarajmo o grbu
1. Što je prikazano na ruskom grbu? (Zlatni dvoglavi orao)
2. Ocrtajte, kakvom antičkom oklopu podsjeća grb? (Štit)
3. Dopuni definiciju: Štit je oružje drevnog ratnika namijenjeno za ... .. (zaštitu)
4. Što znaš o orlu? Odaberite riječi koje najbolje opisuju ovu pticu. Orao - ponosan, slobodan... jak, mudar.



Rusija ima veličanstvenu
Dvoglavi orao na grbu
Prema zapadu i istoku
Mogao je odmah pogledati.
On je jak, mudar i ponosan.
On je slobodni duh Rusije.
(V. Stepanov)
Praktični zadatak: Među grbovima različitih zemalja odaberite grb Rusije.
Razgovarajmo o zastavi.
1. Od kojih se boja sastoji zastava naše zemlje? (Bijela, plava, crvena)
2. Koje je bilo značenje crvene boje u Rusiji? (U Rusiji su se sve najljepše stvari nazivale crvenim: djevojka je crvena, sunce je crveno, Crveni trg ...)
3. Što simbolizira bijela boja? (Plemenitost. Ovo je boja mira. On kaže da je naša zemlja mirna, neće nikoga napadati)
4. Što simbolizira plava boja? (Poštenje. Ovo je vjera, odanost, narod voli svoju zemlju, čuva je, vjeran joj je.)
Čujmo što nam dijete govori
A zastava Rusije je trobojnica,
Tkanina u tri boje.
Bijela boja - breza.
Plava je boja neba.
Crvena pruga -
Sunčana zora.
(V. Stepanov)
didaktička vježba. Sastavite zastavu Rusije od konstruktora
mobilna igra“Okupite se kod transparenta”
Vodeći: Sada ćemo provjeriti koja je grupa najpažljivija i najbrža.
(Zvuči glazba, kapetani grupa stoje u sredini dvorane, drže transparente svojih grupa u rukama. Djeca trče u svim smjerovima, na znak vođe, glazba prestaje, kapetani mijenjaju transparente i razilaze se u različitim smjerovima , djeca moraju dotrčati, uhvatiti se za ruke i stati oko kapetana držeći u rukama transparente svoje grupe. Igra se ponavlja 2-3 puta.)
Vodeći: Bravo dečki, bili ste jako pažljivi!
Natjecanje broj 2."Moskva je glavni grad naše domovine"
Vodeći:
Divan grad, drevni grad,
Uklapaš se u svoje krajeve
I gradovi i sela,
I odaje i palače ..
Na vaše drevne crkve
Drveće je raslo;
Oči neće zgrabiti duge ulice ...
Ovo je Majka MOSKVA...
Svaka država ima glavni grad - glavni grad. Kako se zove glavni grad naše zemlje? (Glavni grad Rusije je Moskva.)
Sjećate li se imena osnivača Moskve? (Jurij Dolgoruki)
Zašto kažu da je "Moskva srce Rusije"?
Kako razumjeti riječi: "Govore u Moskvi, ali slušaju u cijeloj zemlji?"
Tko je Juraj Pobjedonosac?
Zašto je on prikazan na grbu Moskve?
Kako se zovu ljudi koji žive u Moskvi?
Didaktička igra "Znamenitosti Moskve"
Vodeći: A sada predlažem da sastavite sliku od slagalica i pogodite koji je prizor glavnog grada tamo prikazan!
(Kuverte sa zagonetkama za svaki tim)
Natjecanje broj 3."Gradovi Rusije"
U Rusiji ima više od tisuću gradova, puno sela i sela. Oživimo našu kartu.
Imenuj i pokaži velike ruske gradove. Koju poznajete?
(Timovi naizmjence rade zadatak.)
Natjecanje br.4"Poslovice i izreke o Rusiji"
Voditelj: Rusija je neobično lijepa zemlja. Nije uzalud narod sastavio izreke i poslovice o Rusiji.
Svaki tim naizmjenično završava izreku ili poslovicu o našoj domovini.
Voljena domovino, (koja mila majka).
Živjeti - (služiti domovini).
Čuvaj svoju dragu zemlju (kao svoju voljenu majku).
Na čudnu stranu i (proljeće nije crveno).
Rusko prostranstvo - (sloboda za osobu).
Heroj za domovinu (planina).
Čovjek bez domovine - (kakav slavuj bez pjesme).
Nema ništa ljepše na svijetu (od naše domovine).
Rodna strana - majka, stranac - (maćeha)
Domovino, znaj se za nju zauzeti
Natjecanje broj 5."Narodni zanati"
U Rusiji je bilo mnogo zanata, ruski narod je znao raditi sve: željezo pretvoriti u elegantno posuđe, kamen u ogrlicu i kovčeg, drvo u igračku i posuđe, kost u ukras. Slava nadarenih obrtnika proširila se po cijelom svijetu.
Predlažem da se sjetite proizvoda dekorativne i primijenjene umjetnosti ruskih majstora.Ovo je čarobna škrinja koju nam je poslala baka - zagonetka.
A što je u njemu, saznat ćete kada riješite zagonetke.
Dakle, tim "Cornflower" odgovara.
Snježno bijela jela
reci mi odakle si
Čini se da je došao sa sjevera
i procvala cvijećem:
plavo, plavo,
nježna, lijepa
(Gzhel.)
Kuc-kuc, klik-klak,
Medvjed, koza, čovjek i vuk...
Drvene igračke:
I medvjedi, i starice -
Sjede, a onda žure,
Djeca će nasmijati sve.
(Bogorodska igračka)
Jeste li upoznali ili ne
Fantastičan buket?
Mak, ruže, boje božura
U njoj okupljeni zajedno
Procvjetale su kao u bajci
Na listu kositra.
Lako je tebi pogoditi -
Ovo je slika...
(Žostovo.)
Pitanja za Romashka tim
Rezbarene žlice i kutlače
Pogledajte, ne žurite.
Tamo se trava kovrča i cvjeta
Rasti nezemaljsku ljepotu.
Sjaju poput zlata
Ili možda osunčane.
(Khokhloma.)
Vesela bijela glina,
Krugovi, pruge na njemu,
Koze i janjci su smiješni
Krdo šarenih konja
Medicinske sestre i vodonoše,
I jahači i djeca
Psi, husari i ribe.
Pa nazovi me!
(Dymk. Igre.)
A evo još jedne zagonetke.
Majstor je napravio drvenu igračku.
Koga prvo polupamo, a onda igramo.
(Matrjoška.)
Djeca pogađaju zagonetke, a zagonetke se pojavljuju iz škrinje.
Natjecanje broj 6. Križaljka "Rijeke Rusije"
Dobili smo paket od Yakubovicha. Što je tamo? Križaljka! Pokušajmo pogoditi, možda dođe do "Polja čuda".
Pogodite o čemu govori križaljka po ključnoj riječi.
Točno o rijekama Rusije.
Gdje rijeke Rusije nose vodu? (U mora, oceane.)
1. Ova rijeka teče u gradu, gdje ima puno muzeja, drevnih parkova, palača.
(Neva.)
2. Ime rijeke je isto kao i ime grada.
(Moskva je rijeka.)
3. Ova rijeka je suglasna sa ženskim imenom
(Lena.)
4. Ova rijeka teče u našem gradu
(Volga)
Vodeći: Dečki, super ste, odlično ste riješili sve zadatke. Naše putovanje u “Zemlju znanja o Rusiji” se bliži kraju. Sada sam siguran da odrastate kao pravi građani svoje zemlje. URA! BRAVO DRUGOVI!
Vodeći: Naš put je skoro gotov. I htio bih to završiti ovim lijepim riječima:
Djeca čitaju: Za mene su Rusija bijele breze,
Za mene je Rusija jutarnja rosa,
Za mene, Rusijo, ti si najdragocjenija stvar.
Moja Rusija ima duge kikice.
Moja Rusija ima svijetle trepavice,
Moja Rusija ima plave oči.
Jako mi ličiš na Rusiju.
Ti, moja Rusija, zagrijat ćeš sve toplinom,
Ti, moja Rusijo, znaš pjevati pjesme,
Ti si, moja Rusijo, neodvojiva od nas.
Uostalom, Rusija je naša - to smo mi s prijateljima!!!
Dok ste još mali, ne možete još ništa učiniti za Rusiju. Ali našu zemlju možete učiniti jakom i moćnom ako volite svoje prijatelje i voljene, nemojte se svađati. Gledajmo se, nasmijmo se i ne zaboravimo da smo mi Rusi, ljudi su vrlo mudri, strpljivi, ljubazni.
Recimo svi zajedno: "Ako je prijateljstvo veliko, domovina će biti jaka!"
(Zvuči himna Rusije, svi slušaju stojeći. Igra završava.
Žiri rezimira kviz. Nagrađuje pobjednike.
Svi timovi dobivaju nagradu - slatkiše iz tvornice Rossiya.
Rabljene knjige:
1. Zelenova N. G., Osipova L. E. živimo u Rusiji. Građanski i domoljubni odgoj djece predškolske dobi. M., 2008. (monografija).
2. Gdje počinje domovina / ur. Kondrykinskaya L. A. M., 2003